Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

Bazı meslek gruplarında çalışabilmeniz için zorunlu olan Mesleki Yeterlilik Belgesini almanız için öncelikle bakanlık tarafından herhangi bir yetkilendirilmiş belge kuruluşuna başvuru yapmanız gerekmektedir. Size en yakın belge kuruluşunu öğrenmek için MYK web sitesinden sorgu yaparak öğrenebilirsiniz. İstanbul Mesleki Yeterlilik Belgesi veren kuruluşlar için sorgu yaparak, yetkili kuruluşların listesine kolayca ulaşabilirsiniz.

Yetkili kuruluşa başvurup, gerekli belgeleri tamamladıktan sonra Mesleki Yeterlilik Kimliği alabilmeniz için girmeniz gereken sınavların ücretini ödemenizi yaptıktan sonra gerekli şartları sağlıyorsanız Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavına girme hakkı kazanırsınız.

Her mesleğin kendine ayrı bir sınavı yapılmaktadır. Yapmak istediğiniz mesleğe göre sınavlar farklılık gösterebilmektedir. Başlıca sınavlar;

  • Yazılı Test Sınav
  • Uygulama Sınavı
  • Mülakat Sınavı
  • Yazılı Klasik Sınav

Olmak üzere dört ayrı sınav bulunmaktadır. Bu sınavlardan birinden veya bir kaçından başarısız olduğunuz takdirde yeniden sınava hazırlanabilirsiniz. Eğer tüm sınavlardan başarı ile geçtiyseniz yetkilendirilmiş yeterlilik kurumu tarafından MYK onaylı Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Mesleki Yeterlilik Kimliğinizi alabilirsiniz.

Mesleki Yeterlilik Belgesi alma süreci ve sınav hakkında diğer tüm bilgileri MYK web sitesinde öğrenebilir veya yine bakanlık tarafından yetkilendirilmiş belge veren kurumlara başvurarak gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. Ayrıca Mesleki Yeterlilik Belgesi gerektiren mesleklerin tam listesini yine Mesleki Yeterlilik Kurumu internet sitesinden ulaşabilir ve çalışmak istediğiniz meslek için gerekli olup, olmadığını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

İngiltere Vize Ücretleri

İngiltere Vize Ücretleri

EB5 Vizesi Nedir? Neden Kullanılır?

EB5 Vizesi Nedir? Neden Kullanılır?

İzmir Osgb Şirketleri 2021

İzmir Osgb Şirketleri 2021

Birden Fazla Dil Öğrenmenin Faydaları

Birden Fazla Dil Öğrenmenin Faydaları

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir