İyi Bir Yönetim Sistemi Nasıl Olmalı?

İyi Bir Yönetim Sistemi Nasıl Olmalı?

Kalite yönetim sisteminin iyi uygulanması nasıl olmalıdır ki gerçekten müşteri odaklı yaklaşımın benimsenmesine yarar sağlasın. Yönetim sistemi demek aslında mevcut sistemin daima aynı kalitede yönetilebilmesi için içten bir gayret gösterilmesi demektir. Mevut yapının önce çözümlenmesi sonrası ise parçalara ayrılarak hakkında kalite kayıtları oluşturulması makbuldür. İş emek ister. Bugün bir yönetim sistemini uygularken karşılaşılan zorlukları tecrübe eden her kalite sorumlusunun iyi bildiği şey iyi bir yönetim sisteminin oluşturulmasının kolay olmadığı ve uzun bir dönem aldığıdır.

Bu gerçekten yola çıkıldığında hatırlarsanız ilk defa karşılaştığınız ve öğrendiğiniz bir konuyu öğrenme ve anlama sürecinde önce bir karmaşa yaşanmaktadır. Örneğin bisiklete binmek veya yüzmeyi öğrenmek gibi. Çok efor sarf eder ama az yol alırsınız. Zamanla kas hafızası gelişir ve artık ilk zamanların belki onda biri kadar bir güç ile aynı sonuçtan fazlasını elde etmeye başlarsınız.

14001 – Çevre Yönetim Sistemi

Buradaki mantık da aslında budur. ISO 14001 gibi çevre odaklı bir yönetim sistemini veya ISO 45001 iş güvenliği temelli bir sistemi düşünelim. İlk defa bir yönetim sistemi hazırlıyorsanız en başından word, excel tabloları, formları, dokümanları hazırlamak oldukça yorucu bir sürece neden olacaktır. Kesinlikle zor bir döneme girersiniz. Gece geç saatlere kadar bilgisayar karşısında boğuşursunuz. Ne yaparsanız yapın bu kısır döngüden çıkamaz hale gelirsiniz. Üstelik zaman yaklaştıkça işin içine birde baş denetçi ziyaretleri girecektir.

Bunun daha bir kolay yolunu sorarsanız var elbette ancak bunun da bir maliyeti olmakta. Kısa yoldan hazır bir ISO kalite yönetim sistemini indirir ve kendinize uygun biçimde sıralarsınız. Tek tek tüm dokümanlar (kolay bile olsa kolay değildir) doküman listesine eklenerek her bir forma numara verilir. Bu tek başına yeterli değildir. Birden fazla liste hazırlamanız birde uygulamaların takibi için listeler hazırlamanız gerekecektir. Buda epeyi bir zamanınızı alır.

İşin en rahat yolu ise en iyi danışmanlık şirketlerinden teklif almaktan geçer. Bu şekilde gerçek anlamda hızlı çözümler yakalarsınız.

Fakat işler aylar da sürse tamamlanınca ne olur biliyor musunuz? Hoş bir memnuniyet duygusu ve artık gerçekten uzmanlaşan kariyeriniz. Bundan sonraki işe alımlarda artılarınızı bir yenisi daha eklenmiş demektir. Üstelik artık firmaların ISO kalite yönetim sistemlerine de vakıfsınızdır. Bu tecrübe ile bir iş başvuru formunun nasıl doldurulacağından tutunda belgelendirme firmalarının AdlBelge.com gibi ISO belgelendirme eğitim danışmanlık süreçlerini bilirsiniz. Neredeyse danışmanlık yapabilecek kapasiteye ulaşmak ise en az 6-12 aylık bir zaman dilimini kapsayacaktır.

Sabretmek iyi bir yönetim sisteminin kurgulanması adına değerli bir meziyettir. Sabrınız yoksa danışmanlık yardımı almanızda fayda olabilir. Ama nasıl yaparsanız yapın bilinmesi gereken bilginin kendiliğinden var olmayıp ancak azimli bir çalışmayla sizi istediğiniz yere taşıyacağıdır.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Iqos Sigara Özellikleri

Iqos Sigara Özellikleri

Yalı Baskı Dış Cephe Kaplama Nasıl Yapılır?

Yalı Baskı Dış Cephe Kaplama Nasıl Yapılır?

Garantili Profesyonel Mutfak Ekipmanları

Garantili Profesyonel Mutfak Ekipmanları

Cephe Kaplaması Hakkında Önemli Bilgiler

Cephe Kaplaması Hakkında Önemli Bilgiler

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir