Asitli İçeceklerin Dişlerimize Olan Etkisi Nedir?

Asitli İçeceklerin Dişlerimize Olan Etkisi Nedir?

Asitli içecekler, diş minesine en çok zarar vermekte olan tüketim maddeleri arasında yer almaktadır. Araştırmalar gösteriyor ki, özellikle de günlük düzenli olarak asitli içecek tüketme alışkanlığı olan bireylerin, özellikle de diş minesi ile ilgili yaşayabilecekleri problemler diğer bireylere kıyasla %50 oranında daha fazla olmaktadır. Bugün Sincan diş hekimlerine en çok gelmekte olan şikayetler arasında, diş minesinin zayıflamasından oluşan diş sızlamaları bu yüzden yerini almaktadır.

Tabii ki asitli içeceklerin sadece diş erozyonu üzerinde durmak, konuyu hafife almak olacaktır. Dişin, asitli içeceklerin tüketilmesiyle birlikte minesindeki kaybın oluşması, güçsüzleşmesi belirli bir oranda hassasiyet geliştirmesine sebebiyet vermektedir. Bu hassasiyetin önüne geçilmemesi durumunda ise diş kayıplarına kadar oluşabilecek olan bir süreçten bahsetmek mümkün olmaktadır. Eryaman diş hekimlerinin ilgilenmekte oldukları diğer bir konu da, diş çürüklerinin oluşmasıdır. Asitli içecekler özellikle de glikoz ile birleştiğinde yani kola-gazoz gibi içecekler halinde tüketilmiş olduklarında, diş minesine verilen zararın yanı sıra bakteri oluşumunda astronomik artışlara sebebiyet vererek, diş kayıplarına daha büyük oranda neden olmaktadır.

Tabii bütün bunları saydıktan sonrasında, herkes hep bir ağızdan ‘’Peki biz ne içeceğiz’’ gibi içinde gözle görülmekte olan sitemkar ifadelerin bulunduğu sorular yönlendirmektedirler. Kahramankazan diş hekimleri, asitli içecek tüketilmesinin durdurulmasını değil, asitli içecek tüketiminin gerçekleştikten sonrasında, yapılması gerekenlerin uygulamaya geçirilmesini önermektedir. Asit sonrası asitleşmiş dişlerin nötralize edilmesi bu sürecin en önemli parçasıdır. Dişlerin nötr konuma erişebilmeleri için, doktorlar, diş fırçalama sürecinden öncesinde, şekersiz sakız çiğnemeyi önermektedir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Elektronik Sigara Kullanım Yaşı Kaç Olmalı?

Elektronik Sigara Kullanım Yaşı Kaç Olmalı?

Yanak Dolgusu Hakkında Tüm Merak Edilenler

Yanak Dolgusu Hakkında Tüm Merak Edilenler

Termal Spa Yararlı Mı?

Termal Spa Yararlı Mı?

Lazer Tedavisinde Her Yaşa Uygulanır mı?

Lazer Tedavisinde Her Yaşa Uygulanır mı?

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir